سمپلینگ و پروموشن چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 22 آبان 1397 در ساعت 18 : 13 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سمپلینگ و پروموشن چیست؟

سمپلینگ چیست؟

پروموشن چیست؟

تفاوت سمپلینگ با پروموشن؟

 اینها سئوالاتی است که میخواهیم به آن بپردازیم. هر گونه روند و پلن طراحی شده توسط یک سازمان جهت ارتقاء کالا و افزایش فروش یا تشویق به خرید خدمات را پروموشن فروش می گویند. همه این روش ها برای متقاعد کردن مخاطب به خرید کالا و خدمات و تبدیل شدن به یک مشتری وفادار است. پروموشن فروش یک نوع استراتژی است که متفاوت از تبلیغات است.این دو کاملا متفاوت هستند و هر کدام به طبیعت متفاوتی از مصرف کننده می پردازد. تبلیغات عاطفی است و مشتریان خرید محصول یا خدمات را از طریق تصاویر ، صوت یا تجربیات جذاب دعوت به خرید می کند در حالیکه پروموشن روی منطق و ذهن مشتری فوکوس می کند. بعنوان مثالی از پروموشن " یک بخر ، دو تا ببر ". بلافاصله در ذهن مشتری قابل اندازه گیری است. انواع مختلفی از پروموشن وجود دارد که می توانیم به آن بپردازیم برخلاف تبلیغات پروموشن هزینه اولیه ندارد. فعالیت های افزایش فروش در هر دو بازار مصرف کننده مشترک است و میتوانند برای تصمیم گیری به مشتریان خود کمک کنند. در اینجا به برخی از نمونه های پروموشن میپردازیم

هدیه رایگان

راه های زیادی برای استفاده از این روش خاص پروموشن وجود دارد. مثلا "یک بخر ،دو تا ببر".یک رستوران ممکن است یک نوشابه رایگان را با خرید یک پرس غذا ارائه کند. یا یک شرکت  هدایای تبلیغاتی با درج لوگو به مشتریان خود بدهد.

 هدیه-رایگان-پروموشن-و-سمپلینگ

نمونه مجانی

ارائه نمونه (sample) مجانی به مشتریان در فروشگاه فارغ از اینکه آنها خرید خواهند کرد. از این طریق مشتریان را تشویق می کنند تا محصولاتی را که قبلا در نظر نداشتند ، بخرند. اگر یک محصول جدید برای فروش دارید نمونه ها را در دسترس مشتریان قرار دهید تا آن را تست کنند. نحوه استفاده از نمونه در پروموشن متفاوت است. مثلا برای تست یک اسباب بازی باید آنرا "احساس"  کرد. برای نوشیدنی "طعم" آنرا چشید و برای عطر و ادوکلن بو مهمترین فاکتور انتخاب است. هر کدام از موارد ذکر شده نیاز به یک ایده روشن جهت ارائه نمونه دارد. موفقیت این روش در تست انواع خوراکی، محصولات آرایشی، عطر، ادوکلن و ... اثبات شده است. "مصرف کننده و مشتری چیزی را خرید می کند که آنرا امتحان کرده باشد"

نمونه-و-سمپل-رایگان-غذانمونه-و-سمپل-رایگان-غذا-02 

تخفیف اعیاد و مناسبت های مختلف

همه از گرفتن تخفیف راضی و خوشحال خواهند شد.پس به عناوین مختلف تخفیف بدهید. مثال جمعه بازار، جمعه بازار، دوشنبه بازار، تخفیف اعیاد و ... . اینگونه تخفیف ها مشتریان را هیجان زده می کند.

 تخفیف-اعیاد--و-مناسبات

پروموشن مشترک

پروموشن مشترک می تواند بین مارک های متعلق به یک شرکت و یا مارک های برند های مختلف انجام پذیرد. تبلیغات گسترده با صاحبان مشاغل در یک صنعت بسیار تاثیر گذار است . (مثال:تبلیغات بازار مبل یا بازار موبایل)

 پروموشن-مشترک-دو-برند-01پروموشن-مشترک-دو-برند-02

کارت تخفیف،بن تخفیف خرید

این هم روشی است برای تشکر از مشتریان که میتوان داخل بسته بندی محصول قرار داد. مشتری برای استفاده از تخفیف دوباره خرید میکند.

 

مسابقات و قرعه کشی رسانه ای

خرید یک محصول که کارت یا کد خاصی برای قرعه کشی در آن قرار داده شده است. شما آن کد را به فلان شماره sms می کنید و به قید قرعه برنده انتخاب میشود. مسلما با خرید بیشتر شانس بیشتری برای برنده شدن دارید. این پروموشن بویژه در مواد غذایی،چیپس، نوشابه و غیره  کاربرد فراوانی دارد.

 

محصولات مرتبط با علت

محصولاتی که فروش خیرخواهانه و کمک به طیفی از جامعه را دارد پروموشنی است که بندرت به آن توجه می شود. به هر حال این محصولات هم به خیریه کمک می کنند و هم فروش محصولات شرکت را افزایش می دهد.

 

یکی بخر، دو تا ببر

این نوع فروش محصولات یک از بهترین پروموشن فروش است. این روش تبلیغات خود محور نامیده میشود. در حقیقت این کار برای افزایش درآمد طراحی شده است. برای مثال هزینه تمام شده یک پیتزا 5 هزار تومان است و فروش آن 15 هزار تومان اگر دو عدد پیتزا را 15 هزار تومان بفروشیم هنوز هم سود کرده ایم در واقع با فروش بیشتر سود افزایش می یابد. این روش برای کار های خدماتی هم مورد استفاده قرار میگیرد. بعنوان مثال تخفیف د ر ساعات خلوتی استخر و یا باشگاه های بدنسازی و ...

 

 برنامه وفاداری مشتری

کارت های هدیه نمونه ای رایج از وفادار کردن مشتری است. برای مثال به ازای هر ساندویچ یا پیتزا یک کارت دریافت میکنیدو پس از آنکه تعداد آن به 3 عدد رسیدبا ارائه آن سه کارت یک ساندویچ یا پیتزا رایگان دریافت می کنید. بدین ترتیب مشتری 3 نوبت باید از آن رستوران یا فست فود  غذا  تهیه نماید و روز چهارم از جایزه استفاده کند. یک مثال دیگر می زنیم .وفاداری شامل یک باشگاه داخلی است که یک هزینه کم خرید میکنید و تخفیف بالایی دریافت میکنید. مانند اول مارکت حتما تبلیغات آنرا دیده اید. به ازای روزی 400 تومان تا سقف 10 هزار تومان می توانید تا 200 هزار تومان از سایت این شرکت نرم افزار دانلود نماید. علاه بر آن در قرعه کشی هم شرکت داده می شوید.

البته پروموشن های بسیاری برای بازار یابی هر شرکتی میتوان برنامه ریزی کرد تا به افزایش فروش و درآمد بیشتر در طول سال بینجامد.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :